Göz Tansiyonu Zararları Nelerdir? Hakkında Bilgi

Tıp literatüründen “Glokom olarak isimlendirilen göz tansiyonu tedavi edilmeği zaman ya da tedavisine geç kalındığında çeşitli sağlık problemlerini de beraberinde getirerek yaşam kalitesini minimuma indirmektedir. Göz tansiyonunun insanlarda açtığı en büyük hasarın geri dönüşü olmayan körlük olduğunu söyleyen göz hastalıkları uzmanı Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Doç. Dr. Özlem Evren, hastalığın erken teşhisinin oldukça önemli olduğunu vurguluyor. Dr. Özlem Evren glokom hastalarına, göz tansiyonunu ciddiye almalarını ve muhakkak tedavi olmalarını önermekte.goz-tansiyonu-zararlari-nelerdir-hakkinda-bilgi

Göz tansiyonu kalıcı görme sorunlarına yol açmaktadır. Göz tansiyonu hastalarını bekleyen bu tehlike erken evrelerde önlenebilir. Göz tansiyonunun neden olduğu körlük riskini en aza indirmek için duyarlı olmakta yarar var. Doç. Dr. Özlem Evren göz tansiyonunun zararları hakkında şunları söyledi: “Hastalar başlarda görme duyularında bir kayıp hissetmedikleri için hastalığı fark etmez. Çünkü önce çevredeki görme alanı daralır, görme keskinliği zamanla azalır. Hastalık ilerlediği zaman da çok geç kalınmış olur.”

Hiçbir belirti vermeden sinsice ilerleyen bu hastalık göz içi basıncı sebebiyle görme sinirinin hasarına ve görme hücrelerinin kaybına yol açtığı için kalıcı körlük ortaya çıkar. Evren, göz tansiyonundan dolayı  gelen görme kaybının geri dönüşü olmadığının da altını çizdi.

Göz Tansiyonu Tedavisi Nasıl Olur? Hakkında Bilgi
Göz Tansiyonu Neden Oluşur Belirtileri Nelerdir? Hakkında Bilgi
Göz Tansiyonu Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır? Hakkında Bilgi
Göz Tansiyonunun Görme Sinirlerine Etkisi Nedir? Hakkında Bilgi

Göz Tansiyonu Zararları Nelerdir? Hakkında Bilgi

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Göz Tansiyonu Zararları Nelerdir? Hakkında Bilgi, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Facebook Twitter Email

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Leave a Comment

 

— required *

— required *