Cedrina Film Tablet Nasıl Bir İlaçtır, Yan Etkileri Nelerdir?

İlaç Etken Maddesi:  Ketiapin fumaratcedrina-film-tablet-nasil-bir-ilactir-yan-etkileri-nelerdir

İlaç Marka İsmi:  Cedrina Film Tablet

—————————————————

Bilgi:

Cedrina Film Tablet 25 mg; her film tablet 25 mg Ketiapin’e Ketiapin fumarat içerir. Cedrina Film Tablet 100 mg; her film tablet 100 mg Ketiapin’e Ketiapin fumarat içerir. Cedrina Film Tablet 200 mg; her film tablet 200 mg Ketiapin’e Ketiapin fumarat içerir. Cedrina Film Tablet 300 mg; her film tablet 300 mg Ketiapin’e Ketiapin fumarat içerir.

Ketiapin Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Ketiapin birtakım ruhsal bozuklukların düzeltilmesine yardımcı (antipsikotik) bir ilaçtır. Ketiapin beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek çalışır.

Ketiapin aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

 • gerçeklerden uzaklaşma, kendini yalnız hissetme, dış dünya ile ilişkiyi kesme, garip ve korkutan düşüncelere sahip olma, halüsinasyonlar görme, zihin karışıklığı ve zihinsel yeteneklerin kaybı şeklindeki duygu ve düşüncelerin görüldüğü ruhsal bozukluk hali (şizofreni);
 • kimi zaman kendini oldukça uyarılmış, heyecanlı hissetme, normalden daha az uyuma, daha konuşkan ve olağandışı gergin olma;  kimi zaman ise depresyon dönemleri yaşama, karamsarlık, suçluluk, enerji kaybı, iştah azalması, uykusuzluk hissetme yönündeki duygudurum bozukluklarının görüldüğü psikiyatrik rahatsızlık [bipolar bozukluk (manik depresif bozukluk)].

Ketiapin burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Bu ilaç ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Ketiapin Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Ketiapin bunama ile ilgili psikotik durumların tedavisi için kullanılmaz. Bunama ile ilgili psikiyatrik rahatsızlık durumlarında Ketiapin kullanılması sonucu kalp yetmezliği veya zatürree gibi durumlara sebep olabilir.

İlacın kullanımı sırasında yüksek ateş; kaslarda kasılmalar; bilinç bulanıklığı; terleme; hızlı veya düzensiz kalp atışları; kontrolsüz kas hareketleri; aniden beliren hissizlik veya güçsüzlük, halsizlik, ağır baş ağrısı; görme, konuşma veya denge problemleri; gibi durumlardan herhangi biri meydana gelirse Ketiapin kullanımını durdurunuz ve hemen doktorunuza başvurunuz.

 İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihar ile ilgili düşünceler oluşabilir, özellikle de 24 yaşından küçükseniz. Doktorunuzun tedavinizin en az ilk 12 haftasında sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir.

Eğer aşağıdaki gibi yeni veya kötüleşen semptomlar (belirtiler) oluşursa hemen doktorunuza başvurunuz:

 • ruh hali veya davranış değişiklikleri; anksiyete (endişe, kaygı); panik ataklar; uyku sorunları; tepkili, düşüncesiz, alıngan, telaşlı, heyecanlı, saldırgan, agresif, huzursuz, hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) hissetme; daha depresif bir ruh hali; intihar veya kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olmak.

Bu ilaç laktoz içerir. Eğer daha önceden hekiminiz tarafından bazı şekerlere karşı hassas olduğunuz söylenmişse bu ilacı kullanmadan önce hekiminizle temasa geçiniz.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Ketiapin’ın bazı yan etkilerini arttırabilir.

Doktor tavsiyesi olmadan Ketiapin’i 18 yaşından küçüklere vermeyiniz.

Ketiapin Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Ketiapin’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Ketiapin bunama ile ilgili psikotik durumların tedavisi için kullanılmaz. Bunama ile ilgili psikiyatrik rahatsızlık durumlarında Ketiapin kullanılması sonucu kalp yetmezliği veya zatürree gibi durumlara sebep olabilir.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Ketiapin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • karaciğer veya böbrek hastalığı;
 • kalp hastalığı, yüksek tansiyon, kalp ritmi problemleri;
 • geçmişte bir kalp krizi veya felç (inme) öyküsü;
 • herhangi bir tiroid bozukluğu;
 • hastalık nöbetleri veya epilepsi (sara);
 • yüksek kolesterol veya trigliserid;
 • kişisel veya aile geçmişinde diyabet (şeker) hastalığı.

Bu gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz Ketiapin kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı güvenli şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Ketiapin kan şekerinizin yükselmesine (hiperglisemi) sebep olabilir. Eğer susuzlukta veya idrar yapımında artış, aşırı açlık, güçsüzlük ya da halsizlik gibi kan şekeri yükselmesi (hiperglisemi) belirtileri varsa doktorunuz ile görüşünüz. Eğer şeker hastası iseniz Ketiapin kullanımı sırasında kan şekeri seviyenizi düzenli aralıklarla kontrol ediniz.

İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihar ile ilgili düşünceler oluşabilir, özellikle de 24 yaşından küçükseniz. Tedavinin ilk birkaç haftasında veya ilacın dozu değiştiğinde depresyon belirtileriniz ya da intihar düşünceleriniz kötüleşiyorsa hemen doktorunuza bildiriniz.

Aileniz ya da sizin ile ilgilenen kişiler de ruh halinizdeki değişimler veya belirtiler konusunda dikkatli olmalıdırlar. Doktorunuzun tedavinizin en az ilk 12 haftasında sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Ketiapin Kullanabilir miyim? 

FDA gebelik kategorisi C. Bu ilaç doğmamış bebek için zararlı olabilir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Ketiapin’ın anne sütüne ne miktarda geçtiği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Ketiapin Kullanabilir miyim?

Ketiapin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Ketiapin’i Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız.

Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

Ketiapin’i aç karnına veya yemeklerle birlikte alabilirsiniz.

İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Ketiapin’in uzatılmış salımlı tablet olarak hazırlanan formlarını kırmayınız çiğnemeyiniz veya ezmeyiniz. Hapı bir bütün olarak yutunuz. Hapı kırmak bir anda çok fazla ilacın salınmasına yol açabilir.

Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmek için doktorunuz tedavi sürecinizi düzenli olarak takip edecektir. Doktorunuz ile planlanmış olan randevularınızı kaçırmayınız.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz. Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: aşırı uyuşukluk hali, uyuklama, yüksek kalp hızı, baş dönmesi hissi veya bayılma.

Ketiapin Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Oturur veya yatar pozisyondan hızlı şekilde kalkmaktan kaçınınız. Hızlı şekilde doğrulmak veya kalkmak baş dönmesine sebep olabilir. Yavaşça kalkınız ve düşmeleri engellemek için bir yere tutunarak kendinizi sabit tutunuz.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Ketiapin’ın bazı yan etkilerini arttırabilir.

Soğuk algınlığı veya alerji ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, uyku hapları, kas gevşeticiler, nöbetler için kullanılan ilaçlar ve depresyon veya anksiyete ilaçları Ketiapin’in sebep olduğu uykulu hali daha da arttırabilir. Eğer Ketiapin kullanımı sırasında bu ilaçlardan herhangi birini kullanmanız gerekirse doktorunuza bildiriniz.

Ketiapin’in Yan Etkileri!!

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Eğer aşağıdaki gibi yeni veya kötüleşen semptomlar (belirtiler) oluşursa hemen doktorunuza başvurunuz:

 • ruh hali veya davranış değişiklikleri; anksiyete (endişe, kaygı); panik ataklar; uyku sorunları; tepkili, düşüncesiz, alıngan, telaşlı, heyecanlı, saldırgan, agresif, huzursuz, hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) hissetme; daha depresif bir ruh hali, kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olmak.

Başka ciddi yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • yüksek ateş, kaslarda kasılmalar, bilinç bulanıklığı, terleme, hızlı veya düzensiz kalp atışları;
 • kontrol edilemeyen silkinme benzeri istem dışı kas hareketleri;
 • ağrılı ve uzun süreli ereksiyon;
 • bayılacakmış gibi hissetme.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • baş dönmesi, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik;
 • birden ayağa kalkınca oluşan tansiyon düşüklüğüne bağlı baş dönmesi;
 • ağız kuruluğu, burun akıntısı;
 • kabızlık, hazımsızlık;
 • kilo alma.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Yan etkiler ile ilgili detaylı tıbbi tavsiyeler için doktorunuza danışınız.

Ketiapin ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Ketiapin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • makrolid grubu antibiyotikler [eritromisin (Erimicin, Eritrosif, Eritro, Erythrocin); roksitromisin (Ritosin, Roksolit, Rulid); azitromisin (Azatek, Azeltin, Azitro,Azitrotek, Azomax, Azro, Tremac, Zitromax, Zitrotek); klaritromisin (Claricide, Deklarit, Klacid, Klax, Klamaxin, Klarolid, Klaromin, Laricid,Macrol, Maxiclar, Megasid, Uniklar); diritromisin (Dynabac); spiramisin (Rovamycine); telitromisin (Ketek); troleandomisin (Tekmisin)];
 • mantara karşı kullanılan ilaçlar [itrakonazol (Funit, Itraspor, Itraxyl, Sporex); ketokonazol (Ketoral, Nizoral); flukonazol (Lumen, Triflucan, Flucan, Fluzole,Fungan, Kandizol, Trizol, Zolax) ];
 • barbitüratlar [fenitoin (Epdantoin, Hidantin); fenobarbital (Luminal,Phenobarbitalum)];
 • lopinavir – ritonavir (Kaletra);
 • antihipertansifler [bosentan (Tracleer); sodyum nitroprusid (Nipruss); metildopa (Alfamet); moksonidin (Cynt, Physiotens); rilmenidin (Hyperium) vb. ];
 • didanosin (Videx);
 • rifampin (Rifadin, Rifcap, Rifex);
 • tiyoridazin (Mellerettes, Melleril);
 • karbamazepin (Karazepin, Karbalex, Karberol, Karbasif, Kazepin, Tegretol,Tegretol CR, Temporol, Teril CR);
 • fenitoin (Epanutin, Epitoin, Phenhydan, Phenytoin, Epdantoin, Hydantin);
 • fenobarbital (Luminal, Phenobarbitalum)].

Bu liste Ketiapin ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Ketiapin ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Ketiapin’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Ketiapin tabletleri oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Cedrina Film Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Cedrina Film Tablet Nasıl Bir İlaçtır, Yan Etkileri Nelerdir?, 10.0 out of 10 based on 2 ratings
Facebook Twitter Email

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Leave a Comment

 

— required *

— required *