Badr Hari Kimdir? Hakkında Bilgi

 

Badr Hari

kickboks-k-1-badr-hari-hakkinda-bilgi

8 Aralık 1984 doğumlu olan Fas asıllı Hollandalı boksör Süper Ağır Sıklet kategorisinde dövüşmektedir. K-1 dünyasına, Stefan Leko’ yu ilk roundda o meşhur döner topukla tekme ile nakavt ederek 2005 Grand Prix’ inde önemli bir giriş yapmıştır. 28 Nisan 2007’ deki Grand Prix finalinde ise Yusuke Fujimeto’ yu ilk roundun 56. saniyesinde yüksek tekme vuruşu ile nakavtlayarak ilk kez bu organizasyonda kemeri beline takmayı başarmıştır. 1,97 boyunda ve 101 kg ağırlığındaki usta dövüşçünün stili Muay Thai şeklindedir.

Çalışmarına henüz 7 yaşında eski Dünya şampiyonu olan Mousid Akamrane’ in bir takım öğütleri altında başlamıştır. Gençlik döneminde antrenör olarak kendisine, Mohammed Ait Hassou’ yu seçmiştir ve çalışmalarını da Sitan Jimnastik salonunda gerçekleştirmiştir. Ancak bu salonun, Amsterdam’dan Rotterdam’ a taşınması ile kendiside bir başka antrenman salonu olan Chakuriki’ de çalışmarını sürdürmeye devam etmiştir. Bu salonda ise antrenmanlarında kendisine eşlik eden kişi Thom Harinck. Harinck’ in denetimi altında yeteneklerini bir hayli geliştirmiştir ve bu çalışmalar sonucunda antrenörü, öğrencisi Hari’ yi, hem Peter Aerts hemde Branko Cikatic’ den daha yetenekli bulduğunu da söylemeden geçememiştir. Thom Harnick ile olan birlikteliğinde yalnızca bir mağlubiyet almıştır. 2003 yılında antrenör değişikliğine giden Hari, Melvin Manhoef ile çalışmaya başlamıştır. Ve bu olay K-1’ in en önemli dövüşçülerinden biri olarak gösterilen Alexey Ignashov ile karşılaşmasından az bir zaman önce gerçekleşmiştir. Ignashov’ a karşı 3 round içerisinde nakavtlanmasına rağmen maç içerisndeki performansı ile dövüş dünyasından önemli sayılabilecek bir saygı elde etmiştir. Errol Paris, Antoni Hardonck, Aziz Katthou ve Gary Turner gibi isimlere karşı önemli galibiyetler elde etmiştir. 2005 yılının Şubat ayında Chakuriki’ deki çalışmalarına son veren Hari, menajer Simon Rutz ile kontrat yaparak, artık o da It’s Showtime ekibinin bir döçvüşçüsü olmuştur. Amsterdam’ daki ünlü Mejiro Antrenman salonunda çalışmalarına bir müddet devam ettikten sonra eski antrenörü Thom Harinck’ in yanına geri dönmüştür. Kaldı ki buradaki birlikteliği de bir kaç hafta kadar sürmüştür ve Mike Pessenier’ in kendi adını taşıyan salonunda çalışmalarına devam etmiştir ve şu an da bu antrenörle yola devam etmektedir. Mike Pessenier’ in, Joeri “The Shark” Mes, Bjorn “The Rock” Bregy ve Melvin Menhoef gibi boksörlere antrenman verdiğini de hatırlatmakta fayda var. Badr Hari ringe ayıplanacak şekilde yavaş gelişi ve koca ağızlı olmasıyla tanınır.

Ancak sonradan bu alışkanlığını hızlı gelişleri ile sonlandırmıştır…

Stefan Leko ile yapacağı maç da uzun süre gündemi meşgul etmişti. Rakibine karşı gençliğinin verdiği dinamzimden faydalanmak isterken, Stefan Leko ise Dövüş Sanatları kuralları altında yapılan Pride Organizasyondaki karşılaşmalarını bir bir kaybettikten sonra, Hari maçını K-1 için bir geri dönüş şansı olarak görmekte ve kazancağından emin olduğuna dair açıklamalarla bu maça bakışını gösterdi. Maç öncesinde her zamanki gibi Hari rakibini tahrik edecek davranışlarına devam etmekten geri kalmadı. Ve bu maç başlayana kadar da sürdü. Maç ise Hari’ nin beklentisinin aksine, Stefan Leko’ nun gönlüne göre geçti. İki boksörün de agresif başlangıcının ardından, Leko dönerek vurduğu tekme ile Hari’yi yere düşürmeyi başarmıştı ve karşılamayı da bu vuruşu ile kazandı. Bu karşılaşmanın ardından, Hari rövanş için çok beklemedi. Menajeri Simon Rutz, K-1 yöneticileri ile bir anlaşma yaparak, boksörü Hari’ nin, Stefan Leko ile bir rövanş yapmasını sağladı. 2005 yılındaki Grand Prix de kaybettiği maça rağmen kendine güveni tam olan Hari tecrübeli rakibinin çenesine dönerek vurduğu tekme ile rövanşını almış oldu. Ancak bu karşılaşma da oldukça sert geçti. Her iki sporcunun da yüzünde ve çeşitli yerlerinde kanama olduğu gözlerden kaçmadı. Hari rakibini olduça şid

detli bir vuruş sonrası nakavt ettikten sonra centilmenlik göstererek onu düştüğü yerden köşesine kadar gitmesine yardım etmiştir. Birçok boks otoritesine göre bu nakavt belki de o senenin en korkunç nakavtı olarak adlandırıldı. 2006 yılında Holanda’ da yapılması planlanan K-1 Organizasyonu yerine kendini son dakikada Yeni Zelenda’ daki K-1 oragnizasyonunda buldu. İlk turdaki rakibi ise Peter “The Chief” Graham’ dı. Maç öncesi basın toplantısında kötü imajını bir kez daha gösteren Hari rakibine sözlü hakaret etmesinin ardından ortam gerildi ve ik boksör bu esnada birbirlerine girdi. Graham’ ın cevabı ise ertesi gün daha da şiddetli oldu. Yapılan dövüşte Hari’ yi oldukça gösterişli bir performansının ardından nakavtla devirmeyi başardı ve rakibinin turnuvaya erken veda etmesine sebep oldu. 2006 yılında ise Dünya üzerinde tüm kick bokssverlere yönelik yapılan anket sonucu özel davetle K-1 Grand Prixine katılan Hari buradada uslu durmadı. Ruslan Karaev ile olan maçının henüz ilk raundda tartışmalı bir karar sonucu hakemin maçı durdurmasıyla yenik sayılan Hari kontrolünü kaybederek sağa sola saldırmaya başladı ve rakibine karşılık bir takım aşağılayıcı hakeretle

rde bulundu ve sonunda soyunma odasına güçlükle gönderilebildi. Aynı sene içerisinde Tokyo’ daki turnuvada sıralamayı çok fazla etkilemeyn karşılaşmda Paul Slowinski’yi yenmeyi başardı. Ve bu maçın ardından ise Ruslan Karaev’ den rövanşı unutulmayacak bir maç sonrası aldı. Karaev’ in kendisini yere düşürmesinden henüz 8 saniye sonra bu kez o rakibini yere düşürerek maçı kazanmasını bildi ve bu galibiyet onu K-1’ de Dünya şampiyonluğu karşılaşmasına taşıdı ve fianlde Yusuke Fujimeto’ yu yenerek ünvanın sahibi oldu. Bu karşılaşmanın ardından da 5 Ağustos 2007’ de Hong Kong’ daki turnuvada Peter Graham’ ı final roundunun sonunda sayı ile yenerek rakibinden de rövanşı almış oldu. 29 Eylül 2007’ de K-1 Dünya Gran Prix’ i elemelerinde, bu organizasyonun Las Vegas ayağındaki şampiyonu Doug Viney’ i 2. roundda nakavtla yenerek ilk kez Dünya Grand Prix’ inde yer almaya hak kazandı. 8 Aralık 2007’ de Yokohoma’ daki finallerde bir diğer çok önemli kickboksçu Remy Bonjasky’ e kaybederek galibiyet serisine nokta koymak zorunda kaldı.

2008 sezonunda ise Yeni Zelendalı Ray Sefo ile çıktığı maçta adeta bir fırtına gibiydi.

Rakibini Yokohama GP’sinde bozguna uğratan Faslı müslüman dövüşçü, Sefo’ya attığı yumruklar ve diz darbeleri ile nasıl büyük bir isim olduğunu bir kez daha ispatladı.

Aynı zamanda kendisine ait ‘Step in the Ring’ adlı bir müzik parçasıda bulunmakta.

K-1 2008 finalinde önce Peter Aerts’ı TKO ve ardından Errol Zimmernman’ı KO etti ve finale çıktı…

Finalde Remy ile karşılaştı…

Bir kez yeri gördü hakem kendisine saydı ve sonrasında finalde rakibini yerde tekmeleyerek diskalifiye oldu.

400 bin Dolar para kaybetti.

Semmy Schilt ile maç yaptı ve Amsterdam Arena stadyumunda 15 Mayıs 2009 tarihinde çok sükseli bir galibiyet daha aldı. It’s Showtime Dünya Ağır Sıklet kemer maçında 45 saniyede rakibini 2. knockdown’ın ardından TKO ile nakavt eden Badr Hari o sezon K-1 final 16 maçında Azeri Türkü Zabit Samedov ile mücadele etti ve K-1 final 16′da rakibini midesine attığı tek bir yumrukla KO etti…

Final geldi çattı ve Badr Hari K-1 ağır sıklet şampiyonluğu için final 8′de ilk  maçında belalısı Ruslan Karaev’i il roundda KO etti ve Alistair Overeem’in yarı finalde rakibi oldu

Rakip tanımadığını gösteren Badr Hararaev’den olduğu gibi Overeem’den de rövanşı aldı hem de ilk round KO’su ile…

Ve finale çıktığında olay vardı. Badr Hari tıpkı kendisi gibi tüm rakiplerini ilk roundda nakavt eden Semmy Schilt ile kapıştı. Badr Hari 3 kez yeri gördü ve 3 ayrı teknikle 3 kez yerde kalarak TKO ile finali kaybetti. Yenildiği bu Holandalı 6 ay önce 45 saniyede nakavt ettiği Semmy Schilt’tan başkası değildi.2009′u böyle yolcu eden Badr 2010 yılında önce Murat Bouzidi’yi 2. roundda Çek Cumhuriyetindenakavt etti sonra da Aleksey Ignashov’u Japonya’da puanla yenerek tüm dikkatleri tekrar üzerinde topladı.

kickboks-k-1-badr-hari-cezali-vurus

 

 

Ve Badr Hari yine olay adam olduğunu ispatladı. Hollanda’da It’s Showtime kemer maçında Hesdey Gerges‘i yerde tekmeledi ve yine Remy maçında olduğu gibi kırmızı kartla oyun dışında kaldı.

Badr Hari kemeri kaybetti.

KICKBOKS KARİYERİNİ GÖKHAN SAKİ MAÇI İLE BİTİRDİ

Faslı dövüşçü Fransa’da Gregory Tony ile adeta bir antrenman maçı yaptı ve rakibini nakavt ederek kariyerine devam etti. İlk roundda rakibini 3 kez yatırınca maçı hakem durdurmuş ve Badr lehine TKO ile galip ilan etmişti.

Faslı yaşayan efsane son kickboks maçını ise Türk kickboksörümüz Gökhan Saki karşısında yaptı. Hollanda’da gerçekleştirilen karşılaşmada kazanan tıpkı Gregory Tony maçındaki gibi Badr Hari oldu. Tıpkı diyoruz çükü o maç da ilk roundda Gökhan’ın 3 kez yere inmesi ile TKO ile hakem durdurması ile Badr’ın lehine bitti. Badr Şimdi kariyerine olimpiyat sporu boksla devam edecek ve Badr Hari ABD’ye yerleşmeye hazırlanıyor.

KAZANDIĞI ÜNVANLAR

 • 2009 It’s Showtime Ağır Sıklet Dünya Şampiyonu

 • 2008 K-1 Finalisti

 • 2007 K-1 World Heavyweight Champion

 • 2002 WPKL Dutch Muay Thai Champion

Kickboks Sporu Hakkında Bilgiler

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Badr Hari Kimdir? Hakkında Bilgi, 10.0 out of 10 based on 2 ratings
Facebook Twitter Email

2 Comments

  Leave a Comment

   

  — required *

  — required *